Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Astygmatyzm – rodzaje wady oraz leczenie

Astygmatyzm jest często występującą wadą wzroku, która może ujawnić się już od najmłodszych lat. W walce z nią może pomóc nam odpowiedni wybór soczewek torycznych lub okularów korekcyjnych. Jakie są rodzaje astygmatyzmu oraz jak go leczyć?

Rodzaje astygmatyzmu

Wśród wady astygmatyzmu wyróżnia się dwa jego rodzaje – regularny oraz nieregularny. Pierwszy z  charakteryzuje się nieprawidłową krzywizną rogówki. Dotyka zdecydowanie częściej wiele osób już od najmłodszych lat. To właśnie krzywizna sprawia, że światło nie może spotkać się w jednym punkcie na siatkówce oka. W wyniku tego obraz staje się niewyraźny oraz rozmazany. Z kolei drugi rodzaj astygmatyzmu to jego nieregularny typ, gdzie rógówka oka nie ma równego sklepienia, dlatego krzywizna siatkówki jest nierówna. Zwykle ten rodzaj astygmatyzmu objawia się w późniejszych latach życia. Wówczas na uszkodzonej rogówce widać drobne blizny. Leczyć niezborność możemy za pomocą okularów bądź soczewek torycznych.

Soczewki czy okulary?

Gdy już zauważymy niektóre z objawów astygmatyzmu należy niezwłocznie udać się do okulisty, który przeprowadzi szereg badań, które wykluczą lub potwierdzą wadę wzroku. Następnie będziemy zmuszeni zdecydować się, czy wybrać okulary bądź specjalnie soczewki toryczne przeznaczone dla osób z wadą astygmatyzmu. Gdy wybierzemy soczewki z pewnością możemy liczyć się z komfortem oraz wygodą noszenia. W tym celu, aby odpowiednio je dobrać względem tolerancji oka na pewno musimy poradzić się lekarza. Uniknie to niepotrzebnych uczuleń oraz alergii. Do wyboru mamy różne rodzaje soczewek, np. jednodniowe, dwutygodniowe, czy miesięczne. W dodatku, dzięki nim nasz wygląd nie ulegnie zmianie. Gdy wolimy jednak tradycyjny sposób, możemy postawić na okulary korekcyjne, które pomoże nam dobrać specjalista w salonie optycznym.