Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Co podrażnia oczy?

Oczy są jedne z najbardziej wrażliwych części naszego ciała. Jednak nie zdajemy sobie czasem sprawy, ile rzeczy może je podrażniać, przyczyniając się do pogorszenia naszego wzroku. Dlatego ważne jest, aby uświadomić sobie, dlaczego oczy są tak wrażliwe. W poniższym wpisie przedstawimy kilka czynników, które są odpowiedzialne za podrażnienia oraz wskazówkę, jak sobie z tym radzić.

Podrażnione oczy — czynniki

Przede wszystkim czynnikami, które szkodzą naszym oczom, są kosmetyki. Wiele razy zdarza się tak, że niechcący dostanie się jakiś produkt do oka nie tylko podczas robienia makijażu, ale także podczas kąpieli, czy mycia włosów. Dlatego trzeba bardzo uważać, ponieważ wiele z nich jest bardzo drażniących i nie powinno mieć w ogóle kontaktu z oczami. Ponadto wszystkie opary czy dymy, np. papierosowy, nie są wskazane ani bezpieczne. Mogą bardzo silnie podrażnić i wysuszyć oko. Kolejnym, chyba także jednym z najważniejszych czynników, które szkodzą znacząco to przede wszystkim wszelkie roztocza, kurz lub pyłki. Tutaj zdecydowanie odczuwają to typowi alergicy, którzy wiedzą, jak bardzo może to negatywnie wpłynąć na nasz wzrok. Jednak także same leki oraz stany zapalne, np. jęczmień, będą odpowiedzialne za wyrządzoną szkodę. Jest wiele czynników, które bardzo źle wpływają na tak ważną część ciała, jakimi są oczy. To niezwykle ważne, aby należycie o nie dbać w trosce o bezpieczeństwo i zapobieganiu wszelkim podrażnieniom.

Jak zapobiegać podrażnieniom oczu?

Niestety wiele z tych czynników, nie jesteśmy w stanie zwalczyć sami. Nie wszystko jest zależne od nas. Możemy jedynie zniwelować i zmniejszyć ryzyko powstania podrażnień oka. Najpierw należy się skupić na diagnozie, dlaczego wzrok tak reaguje i co jest tego przyczyną. Jeśli są to kosmetyki, należy szukać takich, które są hipoalergiczne i nie spowodują żadnych uszkodzeń. Z kolei, jeśli mowa o alergenach w postaci, np. roztoczy, kurzu, trawy lub pyłków, musimy udać się do specjalisty – alergologa, który pomoże nam stwierdzić, czy jest tutaj mowa o alergii. W dużej mierze mogą pomóc nam okulary albo specjalne soczewki dla alergików, które przywrócą odpowiedni stan naszego oka. Ochrona oczu jest bardzo ważna, jeśli ma się na co dzień styczność z różnymi czynnikami, które powodują podrażnienia. Tutaj szczególną uwagę powinni zwracać drogowcy, budowlańcy, górnicy czy rolnicy. O oczy powinny zadbać także osoby, które w pracy siedzą przy komputerze. To ważne, aby zadbać o ich nawilżenie i udać się do okulisty w celu zbadania, czy nie powinniśmy w tym przypadku nosić okularów lub soczewek, jeśli tego nie robimy właśnie. Co jakiś czas takie badanie wzroku na pewno nie zaszkodzi.

Oko to bardzo wrażliwa część ciała, o którą nieustannie należy dbać i nie lekceważyć, jeśli pojawia się jakieś niepokojące objawy. Najważniejsze to ustalić, co podrażnia nasz wzrok i jeśli wyda nam się to bardzo niepokojące, udać się do lekarza. Warto w każdej sytuacji chronić nasze oczy.