Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Dlaczego słońce szkodzi naszym oczom?

Zapewne wielu z Was już słyszało o szkodliwym działaniu promieni słonecznych na nasze oczy, aczkolwiek mało kto zastanawiał się nad przyczynami, a także skutkami nieprawidłowego przygotowania na słoneczne dni. W dzisiejszym artykule nieco przybliżymy Wam ten temat i podpowiemy jak unikać zagrożeń z nim związanych.

Jak działa słońce?

Szkodliwe działanie wynika przede wszystkim z powstawania promieni UV, które pojawiają się w kilku zakresach, aczkolwiek tylko dwa rodzaje fal docierają do powierzchni Ziemi. I to właśnie one negatywnie wpływają zarówno na nasze oczy, jak i skórę, która ma zwiększoną tendencję do starzenia. Niestety wiązki światła odbijają się od powłoki gałki ocznej, tworząc przy tym niewidoczne mikroskopijne uszczerbki. Jednak coraz więcej osób staje się świadoma tego zjawiska, które wbrew pozorom nie są najbardziej niebezpieczne latem. Wręcz przeciwnie to właśnie zimą słońce może być bardziej szkodliwe, ponieważ promienie dodatkowo odbijają się od śniegu, zwiększając swoje natężenie światła.

Skutki promieniowania

W przypadku rzadszego i mniej intensywnego promieniowania UV trzeba pogodzić się z faktem osłabienia nie tylko soczewki oka, ale również siatkówki. Oba elementy gałki ocznej zostają narażone na zwiększone ryzyko zachorowania, gdzie w sytuacjach krytycznych można mówić nawet o schorzeniach nowotworowych. Jednak w większości przypadków mogą pojawiać się przede wszystkim pierwsze objawy zaćmy, która pogarsza naszą jakość widzenia. Natomiast zniekształcenie kondycji siatkówki może wiązać się z uszkodzeniem plamki żółtej, co w rezultacie prowadzi do braku ostrości w polu widzenia.

Jak wspomnieliśmy wcześniej nadmierne oddziaływanie słońca na nasze oczy bez odpowiedniej ochrony może skutkować także poważniejsze dolegliwości, jak na przykład ślepota śnieżna. Wtenczas pojawia się nieporównywalny ból i pieczenie, które trwają przez dłuższy okres czasu. Oprócz niebezpieczeństwa dla Twoich oczu, warto zwrócić uwagę także na aspekt estetyczny, gdzie skóra wokoło nich na powiekach i nie tylko ulega pomarszczeniu, a jej elastyczność znacząco się zmniejsza.

Jak chronić oczy?

Pierwszą najważniejszą rzeczą jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, które zawsze należy mieć przy sobie, ponieważ słońce jest bardzo nieprzewidywalne o różnych porach roku. Co więcej, jeśli masz wadę wzroku i przeszkadza Ci noszenie okularów na nosie, możesz oczywiście skorzystać z dobrej jakości soczewek kontaktowych, które posiadają także filtry UV. Takie modele możesz znaleźć między innymi na MylenShop.com, gdzie oferowanych jest wiele znanych marek szkieł.

Natomiast naszą skórę należy chronić za pomocą specjalnych kremów z filtrem, które dostępne są we wszystkich drogeriach. Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet znajdą się nawet podkłady zabezpieczające nasza twarz przed szkodliwym działaniem słońca, o czym trzeba pamiętać codziennie.