Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Jak właściwie pielęgnować soczewki kolorowe?

To pytanie jest najczęściej zadawane przez wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych, w tym także właścicieli kolorowych szkieł. Czy ich pielęgnacja różni się od zwykłych soczewek? Jak często trzeba zmieniać płyn? W jaki sposób zdejmować i zakładać soczewki kolorowe, żeby zachować ostrożność? Na wszystkie te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym wpisie – zapraszamy.

Pielęgnacja soczewek zwykłych vs kolorowych

Zaczniemy od najważniejszego stwierdzenia, że każde soczewki kontaktowe, które nosisz, a więc zarówno te korekcyjne, jak i kolorowe korygujące czy zerówki wymagają takiej samej staranności i dokładności podczas pielęgnacji, ponieważ wykonane są z tych samych materiałów. Jedyna różnica pomiędzy szkłami zabarwianymi a pozostałymi to fakt, że te pierwsze posiadają dodatkowo umieszczony barwnik w strukturze soczewki. Jest on szczelnie zamknięty i nie zmienia sposobu dbania o szkła w żadnym razie.

Można zatem śmiało powiedzieć, że oba rodzaje soczewek kontaktowych należy codziennie pielęgnować, czyścić i nawilżać, aby zapewnić sobie maksimum komfortu następnego dnia i przez cały okres użytkowania szkieł.

Jak dbać o szkła kolorowe krok po kroku

Przede wszystkim ważną informacją jest okres ważności Twoich soczewek, ponieważ w przypadku szkieł jednodniowych kolorowych pielęgnacja nie jest już konieczna. Wynika to z przymusu ich wyrzucenia zaraz po zdjęciu, a więc następnego dnia zakładasz już nową, sterylnie zamkniętą parę soczewek, które są odpowiednio oczyszczone i nawilżone.

Jednak w sytuacji, gdy jesteś posiadaczem soczewek długoterminowych, jak na przykład miesięczne, kwartalne albo roczne, bezapelacyjnie powinieneś zadbać o poniższe kroki.

  • Przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek musisz dokładnie umyć i osuszyć ręce, by uniknąć dostania się na jej powierzchnię zabrudzeń, drobinek czy bakterii, a tym samym, by nie znalazły się one na Twoim oku, co może doprowadzić do podrażnienia lub infekcji.
  • Do pielęgnacji soczewek kolorowych powinieneś używać odpowiedniego płynu. Do Twojej dyspozycji są m.in. płyny oczyszczające, dezynfekujące, oksydacyjne, nawilżające i wiele innych, które możesz zastąpić jednym uniwersalnym płynem wielofunkcyjnym. Jeśli jednak Twoje oczy są przewrażliwione i uczulone, powinieneś postawić na płyn dedykowany alergikom, który różni się składem.
  • Płyn w pojemniczku należy wymieniać codziennie, podobnie jak zaleca się ściąganie soczewek każdego dnia, aby oczy mogły odpocząć i się zregenerować.
  • Regularnie należy też czyścić plastikowy pojemnik na soczewki – najlepiej płynem do soczewek, a jeśli wodą, musisz dokładnie osuszyć wnętrze, by soczewki nie miały kontaktu z wodą.