Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Najważniejsze 5 zasad prawidłowego dbania o wzrok

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z pojęciem zmęczonych oczu, co zostało już przyjęte jako jeden z symptomów poważniejszych dolegliwości. Chcąc temu zapobiec, trzeba koniecznie stosować się do naszych zaleć, które przedstawiliśmy w dużym skrócie dla ułatwienia i skutecznego uświadomienia naszych użytkowników.

1. Zwracaj uwagę na to, co jesz

Nie powinno to być wielkim zaskoczeniem, że nasz organizm po części staje się tym, co jemy, dlatego tzw. „śmieciowe jedzenie” z pewnością nie pomoże nam w zadbaniu o nasz wzrok, a tym bardziej nie poprawi jego kondycji. Natomiast skutecznie działają przede wszystkim warzywa i owoce bogate w witaminy i minerały takie jak: A, C, E oraz kwasy omega-3. Wszystkie te składniki pomagają w odbudowie i wzmocnieniu siatkówki oka, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na uszkodzenia i wszelkie infekcje.

2. Sen ukojeniem dla oczu

Jak wiadomo nie od dziś sen jest bardzo ważną czynnością, o której nie wolno zapominać ani lekceważyć. Podstawowa liczba godzin przespanych powinna wynosić 7-8 godzin, kiedy to Twoje oczy nareszcie mają szansę odpocząć po ciężkim dniu. Wówczas zostają odpowiednio nawilżone i zregenerowane, a zwłaszcza kiedy w ciągu dnia nosisz soczewki, Twoje oczy dopiero po ich zdjęciu mogą swobodnie przepuszczać tlen.

3. Oświetlenie sprzyjające widzeniu

Nie zapominajmy także o prawidłowym świetle w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu, a dotyczy do szczególnie osób pracujących przed ekranem monitora. Samo światło laptopa absolutnie nie powinno Ci towarzyszyć w czasie pracy, ponieważ oczy zdecydowanie bardziej się męczą, a Twój wzrok jest nadwyrężany. Nie można zatem dopuścić do osłabienia jego jakości, dlatego powinieneś zaopatrzyć się w porządne światło o stonowanym odcieniu w całym pomieszczeniu, a także dodatkową lampkę na biurku czy też koło łóżka, co z pewnością przyda się molom książkowym.

4. Słońce może być zdradliwe

Właśnie dlatego powinieneś zawsze i wszędzie nosić ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które niezależnie od pory roku mogą okazać się przydatne. Promienie słoneczne negatywnie wpływają na kondycję naszych oczu, przemęczając je i narażając na uszkodzenie. Szczególnie intensywne promieniowanie następuje zimą, kiedy światło odbija się dodatkowo od śniegu. Zatem od teraz Twoim niezbędnym wyposażeniem będą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

5. Regularne badania to podstawa

W żadnym wypadku nie zapominaj o systematycznych wizytach kontrolnych, gdzie przykładowe badania wzroku w Białymstoku odbywają się nieustannie, a pacjenci mają szansę sprawdzić bieżący stan swoich oczu oraz dobrać ewentualne mocniejsze soczewki. Badania dotyczą zarówno osób starszych, jak i młodszych oraz dzieci, gdzie każdy narażony jest na różne wady wzroku oraz nietypowe schorzenia, jeśli odpowiednio nie dba i nie pielęgnuje swoich oczu.