Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Okulary z polaryzacją czy bez – jakie wybrać?

Wakacyjny sezon pełen jest słonecznych dni i licznych aktywności na świeżym powietrzu. Gdy temperatura wzrasta, wielu z nas sięga po okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także zapewniają wygodę i komfort w jasnych warunkach. Wybór odpowiednich okularów może jednak być trudnym zadaniem, szczególnie w obliczu różnorodności dostępnych na rynku opcji. W tym artykule zastanowimy się, czy warto zdecydować się na okulary z polaryzacją, czy lepiej postawić na klasyczne modele bez tego filtru.

Co to jest polaryzacja?

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją posiadają specjalny filtr, który eliminuje refleksje światła, które odbijają się od powierzchni płaskich, takich jak woda, szklane powierzchnie czy mokra droga. W wyniku tego efektu okulary te redukują odblaski i poprawiają widoczność, szczególnie w miejscach o intensywnym świetle, na przykład nad morzem lub w górach. Oznaczenie polaryzacji może przybierać różne formy w zależności od producenta, ale najczęściej spotykane symbole to:

  • „P” lub „POL” – krótkie oznaczenie polaryzacji, które może znajdować się na jednej z soczewek, na ramce lub wewnątrz oprawki.
  • „POLARIZED” – pełne oznaczenie polaryzacji, zazwyczaj umieszczone na etykiecie na ramce lub na opakowaniu okularów.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją muszą posiadać te oznaczenia. Część marek może stosować inne metody wskazywania na polaryzację, dlatego warto zawsze dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu lub ewentualnie skonsultować się z pracownikiem sklepu, aby upewnić się, czy dany model okularów jest polaryzowany.

Zalety okularów z polaryzacją

Główną zaletą okularów z polaryzacją jest eliminacja odblasków, co sprawia, że obraz staje się bardziej klarowny, a kolory bardziej nasycone. Jest to szczególnie przydatne podczas uprawiania sportów wodnych lub jazdy samochodem, gdy odblaski mogą wpływać na bezpieczeństwo. Okulary z polaryzacją poprawiają percepcję kontrastu, co pozwala dostrzegać więcej szczegółów w otoczeniu. To nie tylko podnosi komfort noszenia, ale także może pomóc w uniknięciu potencjalnych niebezpieczeństw. Uwaga! Takie okulary zapewniają taką samą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, co tradycyjne okulary przeciwsłoneczne. Nie zapewniają dodatkowej ochrony przed UV, jak często mylnie można przeczytać w Internecie. Ich zdanie to przede wszystkim eliminować oślepiające odblaski.

Wady okularów z polaryzacją

Okulary z polaryzacją mogą utrudniać czytanie na niektórych elektronicznych ekranach, takich jak smartfony, tablety czy nawigacje GPS. Mogą wyświetlać charakterystyczne przebarwienia i powodować zniekształcenia obrazu. W niektórych sytuacjach okulary z polaryzacją mogą utrudniać dostrzeganie niektórych niebezpieczeństw, takich jak nierówności na trasach narciarskich, które nie odbijają światła w sposób typowy dla płaskich powierzchni. To też dodatkowy koszt. Okulary z polaryzacją zazwyczaj są nieco droższe niż standardowe modele, więc jeśli odbijające się odblaski nie stanowią dla nas problemu, a budżet jest ograniczony, warto rozważyć tańszą opcję.

Które okulary wybrać: z polaryzacją czy bez?

Ostateczny wybór między okularami z polaryzacją a bez nich zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia i aktywności, które uprawiamy. Dla osób spędzających dużo czasu na wodzie, w górach czy uczestniczących w sportach ekstremalnych, okulary z polaryzacją mogą okazać się znaczącym ułatwieniem i poprawą komfortu. Natomiast ci, którzy dużo czasu spędzają przed ekranami elektronicznych urządzeń lub preferują mniejszy wydatek, mogą zdecydować się na tradycyjne okulary przeciwsłoneczne. Głównym celem okularów przeciwsłonecznych jest zapewnienie ochrony naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz osiągnięcie komfortu w różnorodnych warunkach oświetleniowych. Niezależnie od naszego wyboru, ważne jest, aby okulary były wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadały odpowiednią klasyfikację ochrony UV. Warto również skonsultować się z okulistą w celu dobrania odpowiednich okularów do naszych indywidualnych potrzeb.

Pamiętajmy, że noszenie okularów przeciwsłonecznych jest nie tylko kwestią stylu, ale przede wszystkim dbaniem o zdrowie naszych oczu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich okularów, które pozwolą nam cieszyć się wakacyjnymi atrakcjami i pięknem natury w pełni zabezpieczając nasze oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym.