Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Pierwsze soczewki kontaktowe

Pierwsze soczewki kontaktowe

Noszenie soczewek jest bardzo wygodne, Jeszcze do niedawna, stosunkowo niewiele osób decydowało się na używanie soczewek kontaktowych. Dziś ta opcja przeżywa prawdziwy rozkwit. Wszystko po to, by móc cieszyć się wygodą i komfortem w każdej sytuacji. Zanim jednak rozpoczniemy własną przygodę z soczewkami, warto się do tej zmiany odpowiednio przygotować.

Wizyta u lekarza

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza okulisty, który stwierdzi czy pacjent może w ogóle stosować soczewki. Warto pamiętać, że nie każde oko jest przystosowane do takiej opcji korekcji wady. Jeżeli jednak nie będzie przeciwwskazań do zmiany okularów tradycyjnych na soczewki kontaktowe, to najważniejszą zasadą jest przestrzeganie zaleceń okulisty podczas ich użytkowania.

Odpowiednie dobranie soczewek

Po dokładnym badaniu wzroku i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie dobranie soczewek. Lekarz zacznie od badania ostrości wzroku, które jest podstawowym testem czynnościowym oka. Po określeniu ostrości wzroku specjalista przechodzi do badania oka. W pierwszej kolejności ocenia osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych. Następnie badane są poszczególne elementy oka – odcinek przedni, czyli rogówka i soczewka, oraz zawarte pomiędzy nimi komora przednia i tęczówka, oraz dno oka. Jeśli wszystko jest w porządku, okulista dopasowuje pierwszą parę soczewek kontaktowych. Jeśli zarówno dopasowanie, jak i ostrość widzenia są właściwie ocenione specjalista powinien, dokładnie poinstruować pacjenta jak powinien posługiwać się soczewkami. Następnie czeka nas jeszcze wizyta kontrolna i rekomendacja lekarza do używania soczewek.

Wybór soczewek i ich pielęgnacja

Podczas zakupu warto posłużyć się opinią o producentach soczewek. Bardzo popularne na rynku są soczewki air optix, które sprawdzają się dla osób po raz pierwszy kupujących soczewki. Szkła kontaktowe można zamawiać za pośrednictwem sklepów internetowych. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia pielęgnacja szkieł kontaktowych. Szczególną uwagę należy zwracać
na ich regularną pielęgnację. Pielęgnacja składa się z systematycznego czyszczenie i umieszczania w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem do pielęgnacji.

Pierwszy wybór soczewek jest bardzo ważny. Tylko właściwie dobrane szkła kontaktowe to gwarancja sukcesu dla naszego wzroku. W innym przypadku może doprowadzić nasz narząd wzroku do pogorszenia widzenia lub innych powikłań. Soczewki są bezpieczne i komfortowe pod warunkiem, że wcześniej skonsultujemy się, ze specjalistą.