Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Praca biurowa a oczy – jak dbać o wzrok?

Oczy to część naszego ciała, która najbardziej męczy się podczas pracy przy komputerze. Szczególnie nie sprzyja im nieustanne skupiania się, czy patrzenie tylko w jeden punkt (w tym przypadku ekran). Może to doprowadzić do nieprzyjemnych dyskomfortów związanych z naszym wzrokiem. Dlatego niezbędne jest, aby prawidłowo zadbać o oczy, aby nie tylko nie pogorszyć tego stanu, ale też lepiej się poczuć.

Miejsce pracy

Przede wszystkim na samym początku należy zwrócić uwagę na miejsce i otoczenie Twojej pracy. Niezależnie od tego, czy znajduje się ono w domu, czy w biurze poza nim. Powinno być dopasowane nie tylko do Twoich potrzeb, ale i wszystkich pracowników. O czym warto pamiętać, przygotowując swoje miejsce pracy? Kilka zasad znajdziesz poniżej:

  • Ekran monitora powinien być ustawiony w odległości 50-70 cm od twarzy, a kąt nachylenia oscylować w granicach 10-20 stopniach. Monitor komputera ustaw bokiem do okna (na pewno nie na jego tle!).
  • Jasność ekranu nie może być zbyt wysoka. Zadbaj również o oświetlenie wokół (najlepiej, aby było rozproszone po całym wnętrzu). Co to oznacza? Przede wszystkim pomieszczenie, w którym pracujesz musi być odpowiednio doświetlone.
  • Klimatyzacja i nawiewy z ogrzewaniem nie mogą być ustawione bezpośrednio na pracowników, a także dobrze, aby nie siedzieć blisko lub przy kratce nawiewu.
  • Zadbaj o klimat i organizację miejsca. Z pewnością warto, abyśmy wokół poukładali swoje przybory oraz wszelkie akcesoria biurowe. Dobrze, jeśli będzie także trochę roślinności w pomieszczeniu. Zdecydowanie poprawi to klimat.

Jak zadbać o oczy w pracy?

Jeśli w jakimś stopniu udało Ci się zastosować powyższe rady, połowa sukcesu za Tobą. Jednak to niestety nie wszystko. Warto także zadbać o swój wzrok w inny sposób, np. wykonując różne ćwiczenia. Należy robić przerwy w pracy i chociaż za kilka minut zająć się czymś innym niż tylko praca przed monitorem. Może być to nawet zrobienie ulubionej kawy, czy zjedzenie posiłku. Warto również odrywać wzrok na jakiś czas od ekranu. Gdy już to zrobiliśmy, możemy popatrzeć w punkt oddalony od monitora, w zieleń, czy wyjrzeć za okno. Innym rodzajem ćwiczeń może być poruszanie głową w górę, dół, lewo i prawo.

Jednak, gdy borykasz się ze zmęczonymi, suchymi lub piekącymi oczami musisz zastosować innych środków. Niekiedy zwykłe przemywanie oczu nie wystarcza. Można sięgnąć po nawilżające krople do oczu, które złagodzą nagłe objawy. Jeśli jednak odczuwasz dyskomfort podczas pracy przy komputerze lub widzisz, że Twój wzrok znacznie się pogorszył z czasem – musisz udać się do okulisty. Z pewnością przeprowadzi on szereg badań, a także sprawdzi, czy nie powinieneś nosić okularów lub soczewek. W przypadku, jeśli nosisz je na co dzień możliwe, że zostały one źle dobrane lub zmieniła się wada.