Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Soczewki kolorowe dla dzieci – czy to bezpieczne?

Kiedy jest odpowiedni czas na zakładanie soczewek kontaktowych u dzieci? Na zwrócić uwagę przy ich zakupie i o czym pamiętać, kiedy dzieci po raz pierwszy będą nosić szkła kolorowe? Wszystkie dowiesz się z naszego wpisu poradnika dla rodziców, którzy wahają się nad zakupem soczewek kolorowych dla swoich pociech.

Soczewki dla dzieci – kiedy będzie odpowiednia pora?

Noszenie szkieł kontaktowych może być konieczne w przypadku, gdy dziecko będzie miało wadę wzroku i nie będzie chciało nosić okularów korekcyjnych. Jednak jak to działa przy soczewkach kolorowych? Te również dostępne są w wersji korygującej, ale posiadają w sobie dodatkowy pigment, które nadaje im koloru.

Teraz pragniemy też uspokoić wszystkich rodziców, ponieważ kolorowe szkła są w 100% bezpieczne dla oka. Zawarty i wspomniany wcześniej w nich pigment jest szczelnie zamknięty za pomocą nowoczesnych technologii, dzięki czemu mamy pewność, że nawet przypadkowo nie wydostanie się on z struktury soczewki. W takim razie, kiedy można po raz pierwszy założyć soczewki kolorowe?

Nie istnieje jeden przedział wiekowy ani jakiekolwiek minimum, lecz przyjmuje się nieoficjalnie, że soczewki kolorowe dostępne są dla dzieci powyżej 13. roku życia. Wynika to przede wszystkim z troski o ich zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku młodszych dzieci trzeba uważać podczas zakładania soczewek, ponieważ te mogą niechcący uszkodzić powierzchnię oka, a nieprawidłowo pielęgnowane będą też podrażniać. Wszystko powinno odbywać się pod kontrolą rodziców do momentu uzyskania pełnoletności. Im starsze dzieci, tym mają większą świadomość i zachowują się ostrożniej, przez co spokojniej można powierzyć im noszenie kolorowych szkieł.

Soczewki kolorowe – dlaczego dzieci i młodzież chcą je mieć?

Powód jest prosty, by czuły się lepiej. Kolorowe szkła, a zwłaszcza modele o jaskrawych kolorach czy soczewki ze wzorami są bardzo modne wśród młodzieży, która chce albo upodobnić się do swoich idoli czy postaci fikcyjnych albo chcą dorównać swoim kolegom i koleżankom. To całkiem normalnie i Ty jako rodzic powinieneś je zrozumieć.

Właśnie dlatego należy rozmawiać z dzieckiem i ewentualnie wytłumaczyć mu, że noszenie soczewek kolorowych musi w jego przypadku jeszcze zaczekać. Niech nastąpi odpowiedni moment i dzieci będą mogły bezpiecznie aplikować szkła, zdejmować je i nauczą się też regularnej pielęgnacji soczewek kolorowych, które zdecydowanie jej wymagają.

Soczewki kolorowe i pierwszy raz na oku – od czego zacząć?

Zanim kupisz opakowanie soczewek kolorowych, musicie wspólnie udać się do specjalisty, który po pierwsze, zbada wzrok dziecka, a następnie dopasuje do nich odpowiedni rodzaj szkieł. Wtedy dopiero będziesz mógł zakupić je, ale w pewnym źródle. Nie należy oszczędzać na soczewkach kolorowych ani zamawiać je z nieznanych stron internetowych. Niech wszystko będzie sprawdzone i rzetelne, by Twoje dziecko mogło poczuć się w nich maksymalnie komfortowo. Na pierwszy raz zdecydowanie poleca się soczewki kolorowe jednodniowe, które po wypróbowaniu będzie można wyrzucić do kosza, a oczy Twojego dziecka zachowają swoje nawilżenie.