Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

W jakim celu cewnikuje się pęcherz?

Cewnikowanie pęcherza jest częstym zabiegiem zarówno diagnostycznym, jak i leczniczym. Nie jest ono bolesne, chociaż nie można nazwać go przyjemnym doświadczeniem. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym zabiegu oraz w jakim celu cewnikuje się pęcherz – przeczytaj ten artykuł!

Na czym polega cewnikowanie pęcherza?

Cewnikowanie to wprowadzenie rurki przez cewkę moczową do pęcherza. Umożliwia to odprowadzenie moczu z układu moczowego. Cewnik zakłada się tylko w sytuacjach, kiedy jest to naprawdę konieczne, czyli w celu diagnozy choroby bądź, gdy wymaga tego leczenia.

Kiedy potrzebne jest cewnikowanie?

Istnieje kilka wskazań, kiedy trzeba przeprowadzić cewnikowanie pęcherza moczowego. Można je podzielić na diagnostyczne lub lecznicze.

Cewnikowanie ze względy na diagnozę wykonuje się w celu precyzyjnej oceny ilości wydalanego moczu oraz kiedy trzeba zbadać mocz, a nie ma innej opcji, żeby do pozyskać. Cewnikowanie pęcherza moczowego jest także koniecznie w przypadku leczenia osób przewlekle chorych, takich, które są utrzymane w śpiączce farmakologicznej oraz wtedy, kiedy wydalanie moczu w sposób naturalny jest niemożliwe. Cewnikowe pęcherza moczowego wykonuje się także czasem u kobiet rodzących lub po porodzie, jeśli nie mogą opróżnić pęcherza.

Inne wskazania do cewnikowania pęcherza moczowego to:

  • przerost prostaty,
  • uraz krocza i uszkodzenie cewki moczowej,
  • okres rekonwalescencji po operacji układy płciowego czy pokarmowego,
  • umożliwienie ran dróg moczowych pełne gojenie się po zabiegach urologicznych,
  • chemioterapia dopęcherzowa w nowotworach układu moczowego.

Warto wiedzieć, że niektórzy muszą być cewnikowani cały czas. Są to osoby z chorobami neurologicznymi lub tzw. pęcherzem neurogennym.

Przeciwwskazania do cewnikowania pęcherza moczowego

Mimo że sam zabieg nie jest bolesny, to istnieją przeciwwskazania do cewnikowania pęcherza moczowego. Są to między innymi:

  • zapalenie gruczołu krokowego,
  • zwężenie cewki moczowej,
  • przerwanie ciągłości cewki moczowej.

Czy cewnikowanie jest niebezpieczne?

Cewnikowanie pęcherza moczowego to zabieg, a z każdym zabiegiem wiążą się powikłania. Najczęstszymi z nich są zakażenie cewki moczowej i pęcherza. Dlatego właśnie lekarze starają się zakładać cewniki na jak najkrótszy czas, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Jego źródłem są zazwyczaj bakterie z okolicy okołocewnikowej i okołoodbytowej. Ryzyko infekcji przy jednorazowym cewnikowaniu jest zazwyczaj znikome, jednak wraz z częstszym wykonywaniem zabiegiem wzrasta ono kilkukrotnie. Powikłaniem cewnikowania pęcherza moczowego może być także uszkodzenie cewki moczowej lub jej przerwanie.

Mimo wszystko, jeśli nastąpi potrzeba cewnikowania, nie należy myśleć o powikłaniach, a dbać o swoje zdrowie i zgodzić się na wykonanie tego zabiegu, który może mieć zbawienny wpływ na późniejszy powrót do zdrowia.