Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Wada wzroku – jak sobie z nią radzić?

Obecnie wiele osób młodych, jak i starszych doskwiera wada wzroku. Jest ona spowodowana niekiedy warunkami pracy, skłonnościami genetycznymi, czy zwykłym zaniedbaniem. Dlatego w poniższym artykule postaramy się przedstawić, co należy zrobić, gdy zauważymy, że nasz wzrok znacząco się pogorszył.

Wizyta u specjalisty

Należy udać się do specjalisty wtedy, gdy zauważymy zdecydowaną różnicę widzenia. Jednak jest kilka objawów, które to zasygnalizują nam. Może to być mrużenie oczu, częste bóle i zawroty głowy, a także niewyraźne widzenie obiektów, które są blisko, jak i daleko. Gdy udamy się już do okulisty, z pewnością zostaniemy poddani specjalnym badaniom wzroku, które pozwolą oszacować, z jaką wady mamy do czynienia. Obecnie przeprowadza się to przy pomocy odpowiednich urządzeń, które mają na celu zbadać dokładną budowę oka, czy siatkówki i ustalić rodzaj wady, bądź daną chorobę. Dostając od okulisty wytyczne, możemy wówczas udać się do salonu optycznego. W codziennym funkcjonowaniu mogą również pomóc nam krople do oczu, które warto nosić ze sobą. Pamiętajmy, że nasz wzrok potrzebuje odpoczynku od ekranu monitora, czy innych warunków, które negatywnie wpływają na jego pracę.

Okulary lub soczewki

Najczęstszy wariant wyboru, który proponuje się nam w salonie optycznym to okulary korekcyjne. Pozwolą one zniwelować zaistniałą wadę oraz dostosować się do każdych wykonywanych czynności. Na początku musimy liczyć się z niewielkim dyskomfortem w postaci, np. bólu głowy. Nie należy się tym przejmować, ponieważ odczucie to minie po kilku dniach. Do wyboru w sklepach optycznych często specjaliści pytają nas o dodatkowe powłoki w szkłach, np. fotochromowa, utwardzająca czy antyrefleksyjna. Tutaj wybór zależy od nas i tego, czego potrzebuje na co dzień, aby zdecydowanie nasz wzrok był o wiele lepszy. Okulary jednak to niekiedy niezbyt wygodny wariant w szczególności, jeśli zostaną nieodpowiednio dobrane. Dla niektórych nie posiadają walorów estetycznych. Dlatego wówczas coraz chętnie sięga się po soczewki kontaktowe. Wbrew pozorom ich zakładanie oraz zdejmowanie wcale nie jest trudną czynność. Potrzeba jedynie do tego wprawy, a naprawdę warto, ponieważ wiele osób uważa, że jest to wygodny sposób noszenia. Ponadto nie ingerują w nasz wygląd. Producenci oferują nam je pod względem różnych kryteriów, np. długości użytkowania. Soczewki jednodniowe to chętnie wybierana opcja, ale również są i tygodnie, miesięczne, dwutygodniowe czy kwartalne warianty.  Dostosowane są do każdej z wad wzroku, np. astygmatyzm, krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność.