Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Zespół suchego oka – co to za dolegliwość?

To inaczej przypadłość, która polega na niedostatecznym wydzielaniu łez. Zostaje zatem zaburzony film łzowy. Leczenie zespołu suchego oka koncentruje się na zachowaniu odpowiedniego nawilżenia oczu. W poniższym wpisie przedstawimy objawy oraz przyczyny tej choroby. Podpowiemy, jak sobie z nią radzić.

Przyczyny zespołu suchego oka

Przyczyn, które powodują ZSO jest naprawdę wiele. Nie można zatem stwierdzić od razu, gdzie leży problem. Wystarczy właściwie jedna z nich, która przyczynia się do pogorszenia stanu oka. Pogarsza się nie tylko widzenie, ale również zaburzona zostaje prawidłowa praca filmu łzowego. Zmniejsza się przy tym również ilość produkowania łez. Musimy pamiętać, że w dokładnej diagnozie, przyczyny tego problemu pozwoli ustalić nam okulista.  Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć:

  • wiek osoby – zdecydowanie częściej chorują osoby starsze (wydzielają mniej łez)
  • zmiany hormonalne u kobiet (w okresie menopauzy lub podczas antykoncepcji)
  • czynniki zewnętrzne (zabrudzenia, kurze, pyły), zanieczyszczenie powietrza, przegrzane lub klimatyzowane pomieszczenia
  • nieprawidłowo dobrane soczewki kontaktowe
  • praca (np. praca przy komputerze)
  • alergia
  • nieprawidłowa praca gruczołów Meiboma
  • blizny spojówkowe

Objawy i leczenie ZSO

Zdecydowanie nie będzie problemu, aby od razu zauważyć pierwsze z objawów zespołu suchego oka. Niekiedy są one zbliżone do dolegliwości związanej ze zmęczonymi oczami, dlatego nie należy żadnych z objawów bagatelizować. Zaczerwienione oczy, nadmierne łzawienie i zmęczenie to tylko jedne z nich. To także pogorszone widzenie (mglisty, niewyraźny obraz), swędzenie i pieczenie oczu, zgrubienia na powiekach, nadwrażliwość na światło i pyłki, mrużenie, kłucie oczu oraz tzw. piasek pod oczami. Widzenie jak przez mgłę oraz swędzenie to najczęstsze przyczyny. Zmęczone i ciężkie powieki towarzyszą ZSO. Należy zatem szybko podjąć odpowiednie kroki i udać się do specjalisty, który zniweluje nasze objawy. W jaki sposób? W niektórych sytuacjach specjaliści zalecają przeprowadzenie specjalnego zabiegu, który ma na celu zamknąć punkty łzowe. Wpuszcza się do oka specjalne znieczulające krople, a okulista zakłada do kanalików specjalne koreczki. Oczy stają się wówczas bardziej nawilżone. Innym sposobem będzie zaopatrzenie się w krople do oczu, które nawilżają  oraz oczyszczają powierzchnie oka z zanieczyszczeń. Ponadto łagodzą działanie światła. Mamy również do czynienia ze sztucznymi łzami, czyli preparatami, które przypominają naturalne łzy. Polecamy zatem mylenshop.com, gdzie z pewnością znajdziesz produkty dla siebie po odpowiedniej konsultacji ze specjalistą. Innym wariantem niekiedy jest zamiana szkieł kontaktowych na okulary.