Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Cookies       ZGODA

Wenflon – co to jest i kiedy się go stosuje?

Wielu z nas nieraz słyszało słowo wenflon i choć każdy mniej więcej wie, czym jest, nie łatwo precyzyjnie określić do czego się go stosuje. Najczęściej zauważyć je można w takich placówkach jak przychodnie i szpitale, choć również znajdziemy je w salonach kosmetycznych czy przy punktach pobierania krwi. Wenflon jest ogólnie dostępnym produktem, który można znaleźć w aptekach i który służy do wielu czynności medycznych, jak i kosmetycznych. Choć na ogół kojarzy nam się z wkuwaniem dożylnym, tak niekiedy jest pomocnym rozwiązaniem przy przebijaniu dziurki do włożenia kolczyka. W zależności od potrzeb spełnia inne zastosowanie.

Wenflon – charakterystyka

Wenflon jest produktem, który zamiennie jest nazywany kaniulą dożylną czy plastikową, jałową rurką. Głównym przeznaczeniem jest podawanie osobie leków lub kroplówek drogą dożylną. Jest to najbezpieczniejszy i najszybszy sposób na podanie niezbędnych substancji do organizmu człowieka, które wpłyną na polepszenie stanu zdrowia pacjenta. Do kaniuli dożylnej podłącza się kroplówkę, bądź strzykawkę, która zawiera konkretny lek i dociera do krwiobiegu potrzebującej osoby. Warto wiedzieć, że użytkowanie wenflonu i przepływającej w niej substancji może trwać maksymalnie do 72 godzin, choć najczęściej stosuje się go znacznie krócej. Czas jego użytkowania zależy rzecz jasna od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Wenflony podzielone są na różne rodzaje, które różnią się od siebie rozmiarami, a je dopasowuje się zazwyczaj do wieku pacjenta. Najczęściej stosuje się cienkie igły, gdyż stosując grubsze, istnieje ryzyko różnego rodzaju powikłań. Zazwyczaj podłączany jest na grzbiecie ręki czy na przedramieniu i wkuwany jest do widocznych żył. Samo zakładanie wenflonu nie jest bolesne, a trwa dosłownie sekundę, powodując lekkie szczypnięcie.

Wenflon – co to jest i do czego służy? – podsumowanie

Choć wielu z nas wie jak wygląda wenflon, czasem ciężko wytłumaczyć jego zastosowanie. Po przeczytaniu naszego wpisu, wiesz już, że zamiennie nazywana kaniula dożylna służy do wprowadzania leku czy kroplówki do krwiobiegu pacjenta, a jego użytkowanie może trwać maksymalnie do 72 godzin. W zależności od wieku pacjenta dobiera się inny rozmiar wenflonu.

Źródło zdjęć: canva